‘Short Squeeze’ Uyarısı: Bu 2 Altcoin Roketleyebilir!

Bazı kripto paralar son 12 ve 24 saat içinde short pozisyonlarda artış gördü. Bu durum kripto piyasasında baskın bir düşüş eğilimine işaret edebilirken, ilgili açığa satış hacmi de yükseliş eğilimli yatırımcılar için açığa satış fırsatları yaratabilir. Kripto analist Vinicius Barbosa, CoinGlass’taki long/short oran verilerini değerlendiriyor. Özellikle, endeksin ilk 10’u arasında yer alan iki altcoin için bir ‘short squeeze’den bahsediyor.

DOGE için short squeeze uyarısı: Altcoin fırlayabilir!

Dogecoin (DOGE), son zamanlarda türev hacminde büyük bir artış gördü. Önceki artan hacim, son 24 saat içinde 718,23 milyon dolar değerinde devasa bir short pozisyonla meme-coin’i etkilemeye devam ediyor. Bu arada, DOGE 24 saatlik long pozisyonları sırasıyla %46,63’e karşı %53,35’lik bir oranla 627,60 milyon dolar değerinde. İlginç bir şekilde bu rakamlar, Dogecoin’den daha büyük bir piyasa değerine sahip olan XRP’nin dolar değerindeki long ve short pozisyonlarından daha yüksek. DOGE yazı sırasında 0,0771 dolardan işlem görüyor.

DOGE 12 ve 24 saatlik Long/Short oranı. Kaynak: CoinGlass

CoinMarketCap’e göre, son 24 saat içinde açılan short pozisyonların miktarı, DOGE’nin 24 saatlik spot hacminde gözlemlenen 675,70 milyon dolardan daha yüksek. Dahası, bu short pozisyonlar 10,94 milyar dolarlık piyasa değerinin %6,5’ine eşit. Ayrıca, her ikisi de altcoin için bir ‘short squeeze’in her an gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Dogecoin piyasa değeri ve hacmi (24 saat). Kaynak: CoinMarketCap

LINK için short squeeze mi yoksa düşüş işareti mi?

İlginç bir şekilde, Chainlink (LINK) short pozisyonlara yönelik bir diğer yüksek ağırlıklı altcoin. Ayrıca, 17 Kasım’daki son ‘short squeeze’ uyarısında da zaten yer almıştı. Ancak, short squeeze hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bu da geçen hafta stablecoin’lerle ilgili haberlerle gelen baskın bir düşüş hissine işaret ediyor olabilir.

BlackRock’ın USDT ve USDC’nin Bitcoin’e (BTC) getirebileceği riskleri açıklamasının ardından, BIS stablecoin’ler hakkında bir çalışma yayınladı. Bildiğiniz üzere altcoin Chainlink’in bu varlık sınıfına bağımlılığı var. Bu nedenle performansını etkileyen, esas olarak olumsuz bir haber oldu. Bununla birlikte, son 24 saat içinde açılan 589,77 milyon dolarlık short pozisyonlar, LINK için ilgili short squeeze riskleri olduğunu gösteriyor. Bu da miktar short pozisyonların %52,51’ini oluşturuyor.

LINK 12 ve 24 saatlik Long/Short oranı. Kaynak: CoinGlass

Ek olarak, Chainlink’in 7,94 milyar dolarlık piyasa değeri ve 649,87 milyon dolarlık borsa hacmi, yatırımcıların bir short squeeze ile keşfedebilecekleri mevcut düşüş eğiliminin alaka düzeyini artırıyor.

Chainlink piyasa değeri ve hacmi (24 saat). Kaynak: CoinMarketCap

Bu arada, bu altcoin projelerinde bir short squeeze olacağına dair hiçbir garanti olmadığını belirtmek gerekiyor. Tahminler ve görüşler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bu yüzden Kriptokoin.com olarak, kripto yatırımcılarının, mutlaka kendi araştırmalarını yapmalarını öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x