Filyos’ta üretim 2.7 milyon metreküpe ulaştı

Bakan Bayraktar, kış aylarında doğalgazın ağırlıklı olarak tüketildiği bir dönemde bu ziyareti gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Karadeniz gazını, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir süre içerisinde karaya getirdiğimiz ve BOTAŞ’ın sistemine hemen buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu anlamda hakikaten Türkiye’nin doğalgaz üssü haline geldi diyebiliriz” dedi.

HEDEF 15 MİLYON HANEYE TEDARİK

Bayraktar, buradaki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyerek, “Bugün itibarıyla üretimimiz 2.7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. Ve inşallah en kısa zamanda bu üretimi 10 milyon metreküpe akabinde de nihai olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmayı, 15 milyon hanemize doğalgazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Sahası’nda şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en hızlı geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 kilometre mesafeden gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ’ın sisteminden evlerimize, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, sanayimizin, evlerimizin ihtiyacı olan doğalgazın önemli bir kısmını buradan sunmuş olacağız” diye konuştu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayelerinde bölgeye önemli bir liman yatırımı yaptığını ifade eden Bayraktar, “Ulaştırma Bakanımız da bugün bizlerle beraber buradaydı. Aynı zamanda bu limanın ülkemizin önemli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, valimizle ilgili birimlerdeki yönetici arkadaşlarımızla beraber” dedi.

BÜYÜK GEMİLERE HİZMET VERECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu da inceleme gezisine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar ile Filyos Limanı’nın demiryolu ve karayolu bağlantıları üzerine incelemelerde bulunduk. Ülkemizi daha ileriye götürecek, sektöründe lider pozisyona taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı; 13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x