27’nci İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye verildi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 27’nci İstanbul Tiyatro Festivali öncesinde festivalde yer alacak topluluklar ve destekçilerin katılımıyla bir buluşma düzenledi. Buluşmada 2023 Onur Ödülü Mehmet Birkiye’ye verildi.

Toplantıda konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “25 Ekim-25 Kasım arasında renkli, heyecanlı, ufuk açıcı bir festival bizi bekliyor. Festivalde 20 yapım bulunuyor. Türkiye tiyatrosundan yeni sezonda sahnelenecek birçok oyun prömiyerlerini sahnede yapacak. ‘İstanbul Mon Amour’ daha sonra tekrarlanmayacak, festivale özel kalacak. Festivalde bir yandan ülkemizdeki yeni üretimleri desteklerken bir yandan da dünya sahnelerindeki yeni yaklaşımlara programımızda yer veriyor, sahne sanatlarının geleceğini yönlendiren isimleri izleyicilerimizle buluşturuyoruz. Yine şehrin dokusu ve tarihiyle yakın ilişki kuran bir festival sunacağız” dedi.

Bülent Eczacıbaşı

Eczacıbaşı konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“İKSV olarak sanat üretimini desteklemeyi her zaman öncelikli hedeflerimiz arasına alıyoruz. Bu amaçla 2022’de kaynak geliştirme çalışmaları yürütmüş ve İKSV 50’nci Yıl Genç Sanatçı Fonu’nu oluşturmuştuk. Bu yıl, bu fon aracılığıyla tüm festivallerimizde genç sanatçıların üretimlerine katkıda bulunmamız mümkün oldu. 27’nci İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan beş farklı oyunu da bu fonla destekleyebildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Küratörümüz Işıl Kasapoğlu’na, festival ekibiyle birlikte bu programı kurguladığı ve İstanbul Tiyatro Festivali’ni geleceğe taşırken bizimle kol kola yürüdüğü için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan başta eş sponsorlarımız olmak üzere tüm sponsorlarımıza, tüm destekçilerimize, uluslararası kültür kurumlarına, festivalde yer alan sanatçılara ve ilgileri için izleyicilerimize teşekkür ediyorum.”

‘TİYATROYA GİTMEMEK, SABAHLARI AYNAYA BAKMADAN GÜZELLEŞMEYE ÇALIŞMAK GİBİ BİR ŞEY’

Festival küratörü Işıl Kasapoğlu da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Tiyatro aracılığıyla bir kişiye hayal kurdurabilirsek tüm topluma kurdurabiliriz, bir kişi ya da bütün toplum aynı dünyanın oyuncuları. Tiyatroya gitmemek, sabahları aynaya bakmadan güzelleşmeye çalışmak gibi bir şey. Oysa dünya da bir tiyatro sahnesi ve biz hâlâ genel prova akşamını yaşıyoruz. Tiyatro yapmaksa suya yazı yazmaya benzer, yaşamak gibi, geçici olduğunu bile bile inadına iz bırakma çabasıdır. Tiyatro bugünde yaşar, yarını kapsar, geçmişe tutunur, durmaz. Sonsuzdur. Bizlerse sonlu hayatımızda akıllanmadan ihtiyarlamamalıyız. Önümüzde gürül gürül akıp giden hayatın türlü rengine bulanmalı, evvel zaman anlatılarına kulak vermeli ve geleceğe bu mirası aktarmalıyız. Geç kalmadan.”

Işıl Kasapoğlu

İstanbul Tiyatro Festivali Programlama ve Operasyon Yöneticisi Handan Uzal Dündar ile Programlama ve Operasyon Koordinatörü Gizem Aktepe’nin sunumuyla gerçekleşen toplantıda konuşmaların ardından, festivale destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri sunuldu.

2023 ONUR ÖDÜLÜ MEHMET BİRKİYE’NİN: ‘TİYATRO FESTİVALİ’Nİ SEVELİM, SEVDİRELİM’

27’nci İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Birkiye’ye verildi. Ödülü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sundu.

Birkiye konuşmasında, “1997’den bu yana bu ödülün verildiği ustalara bakınca yüreğimi saran tebessümü saklamam, mümkün değil. Özellikle de 1997’de bu ödülü alan hocam Yıldız Kenter’i düşündükçe. Bildiğim tiyatronun güvenli sınırlarının dışına ilk defa 1975’te İstanbul Festivali kapsamında Rumeli Hisarı’nda sahnelenen The New Shakespeare Company’nin Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın açtığı kapıdan çıktım. Ve bu kapı 1989 yılından sonra İstanbul Tiyatro Festivali ile daha da yoğunlaşarak doğuya, batıya, kuzeye, güneye açıldı. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açtığı o kapıdan giren birçok yönetmeni, tiyatroyu takip ediyorum. Bir tiyatrocu olarak müteşekkirim. Ancak festivalin nasıl tarif edeceğimi bilemediğim bir özelliği daha var. Bizi Dionysos’un ateşine bağlayan ritmi. Genç, yaşlı binlerce tiyatroseverle bu ritmin paydasında buluşmak heyecan verici. O nedenle İstanbul Tiyatro Festivali’ni sevelim sevdirelim” ifadelerini kullandı.

27’nci İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Birkiye’ye verildi.

FESTİVAL AÇILIŞI CAFE MÜLLER İLE YAPILACAK

27’nci İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim’de, Pina Bausch başyapıtı ‘Café Müller’ ile açılışını yapacak festivalde, izleyiciler, bir ay boyunca, şehrin farklı mekanlarında, 20 tiyatro, performans ve dans gösteri izleyebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir