Vision Board/Hayal Tahtasıyla Hayallerinin Gerçek Olduğunu Söyleyen Kişi Tüm Umutları Yeniden Yeşertti!

Dünya genelinde insanlar yeni yıldan beklentilerini, yaşamak istediklerini birçok farklı şekil ve geleneklerle evrene yolluyor bildiğiniz gibi. Masa altında üzüm yemekten hayallerini kağıda yazmaya yüzlerce farklı şekilde yeni yıl hedefi ve beklentileri için harekete geçen insanların merceğinde bu kez ‘Vision Board’ yani Hayal Tahtası var!

Gelin Hayal Tahtası/Vision Board nasıl yapılır öğrenelim ve Twitter (X) kullanıcılarının konu hakkındaki yorumları öğrenelim!

Bildiğiniz üzere geride bıraktığımız Hıdırellez’de gül ağacı avına çıkan insanlar, inanışlarına göre dileklerini kağıtlara dökmüş ve gerçekleşmesi için bazı ritüeller yapmışlardı.

Ağaçlara dilek asanlar, kağıda yazıp gül ağacı altına gömenler, kağıdı yakanlar, dualar edenler, ritüel yapanlar… Hayalleri gerçekleşsin diye her yolu deneyen insanların yeni rotası ise bu sefer yılbaşı gecesi oldu.

Dünya genelinde de yeni yılda farklı inançlara göre birçok ritüel yapılıyor.

Son zamanlarda TikTok’ta sıkça bahsedilen İspanya’da yapılan ‘masa altında üzüm yeme’ geleneği de dünya geneline yayıldı.

Yeni yıla az bir süre kalan çalan her çanda 1 adet üzüm ağzına atıp saat 00:00’a kadar 12 tane üzüm yemek ve bu üzümlerin hepsini yutmadan 12’ye kadar ağzında bekletmek, İspanya’da o yılın şanslı ve bereketli geçeceğine yorulurmuş.

Bu yıl popülerleşen bir diğer gelenek ise ‘vision board’ yani hayal tahtası oldu.

Örnek olarak yeni yılda Paris’e gitmek isteyenler bu tahtaya Eiffel Kulesi, evlenmek isteyenler hayalindeki gelinlik veya yüzük, çocuk isteyenler çocuk, para isteyenler ise para görseli ekliyor bu panoya.

Deprem, seçim, sel, yangın, salgın hastalık ve daha birçok kötü olaylar yaşayan ülkemiz başta olmak üzere dünya geneli oldukça kötü bir yıl geçirdi.

Dünya üzerindeki her birey ise kendi hayatları için belki de yıl boyunca yüzlerce kötü anla karşılaştı… Yakınını kaybedenler, boşananlar, aldatılanlar, terk edilenler, işini kaybedenler, batanlar, maddi çöküş yaşayanlar, kaza geçirenler…

İşte bu yüzden özellikle şu günlerde herkesin ortak düşüncesi ‘Yeni yıl hepimize uğur getirsin, bir önceki yıl yaşananları yeni güzelliklerle unuttursun!’

Azra isimli bir Twitter kullanıcısı da geçtiğimiz yıl yaptığı hayal tahtasına eklediği birçok şeyin gerçekleştiğini belirtti.

Aldığı güzel tepkiler üzerine “Geçen sene Vision Board’a yapıştırıp odaklandığım bir çok fotoğraf gerçekleşmişti. Burda da geçen sene çektiğim videoda nasıl yapıldığını daha rahat görebilirsiniz.” açıklamasıyla tahtayı nasıl hazırladığının videosunu paylaştı.

Kendisi internette bir pano hazırlamak yerine el emeğiyle odaklanarak yapılmasının daha iyi olduğunu belirtiyor.

Ayrıca bir süre sonra başka bir dileğinin daha yıl bitmeden gerçekleştiğini de belirtti.

Peki siz bu tarz gelenekler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapmayı düşünüyor musunuz?

Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x