CANLI BLOG | Hamas-IDF çatışmasında ölü sayısı bini aştı; 100 binden fazla İsrail askeri olası bir kara saldırısına hazırlanmak için sınırda toplanıyor

T24 Dış Haberler

Cumartesi günü Hamas’ın İsrail’e binlerce füze atması ve topraklarına sızmasıyla başlayan karşılıklı çatışma ve saldırılar sonucunda İsrail ve Gazze’de ölenlerin sayısı bini aştı. 

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

İsrail Savunma Kuvvetleri, hastanelerde çok sayıda yaralı insan olduğunu ve bu yüzden ölü sayısının artmaya devam edeceğini belirtti. Öte yandan Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’ye yaptığı hava saldırılarının 123 bin kişiyi yerinden ettiğini ve 74 bin kişinin okullara sığındığını söyledi. 

Taraflar arası çatışmalar devam ediyor. Pazartesi günü Hamas ile İsrail güçleri, İsrail kontrolündeki bölgelerde sıcak çatışmalara girmeye devam ederken, BBC pazar gecesi Gazze’den İsrail’in güneyine roket atışı yapıldığını belirtti. Pazar akşamı Gazze’den paylaşılan görüntülerde bölgenin ağır şekilde bombalandığı görüldü. 

Gazze’nin gece boyunca vurulduğu ifade edildi. 

Pazar günü, İsrail “savaş hali” ilan etti ve “büyük askeri eyleme geçilmesi için” onay verildi. İsrail hükümeti üst üste “intikam yeminleri” ederken, Gazze’ye kapsamlı bir kara harekatı başlatılması gündemde.

Batılı başkentlerin gündeminde ise İran’ın Hamas’ın saldırılarına ne derece dahil olduğu tartışmaları var. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a konuşan Hamas ve Hizbullah kaynaklarına göre İranlı güvenlik yetkilileri, Hamas’ın cumartesi günü İsrail’e düzenlediği sürpriz saldırının planlanmasına yardım etti ve büyük saldırıya geçen pazartesi Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapılan bir toplantıda yeşil ışık yaktı. İran saldırıyı planlamadığını, sadece desteklediğini söylüyor. 

İşte Hamas-İsrail çatışmalarının üçüncü gününde dakika dakika son gelişmeler…*

10.32 | Hamas güçleri bir grup İsrail askerini daha yakaladı.

Al Jazeera’nin kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; El Kassam Tugayları yeni bir grup İsrail askerini yakaladı ve Gazze Şeridi’nde şiddetli çatışmalara girdi.

10.20 | Sınırda 100 bin İsrail askeri kara harekatı için toplanıyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, ülkesinin on yıllardır maruz kaldığı en kötü saldırıya karşılık olarak kuşatma altındaki Filistin bölgesini “ıssız bir adaya” dönüştürme sözü vermesinin ardından Gazze’ye yönelik büyük bir kara harekâtı korkusu artıyor.

Al Jazeera, 100 binden fazla İsrail askerinin olası bir kara operasyonu için Gazze sınırında toplandığını yazdı.

İsrail lideri televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Bu kara günün intikamını büyük bir şekilde alacağız. Hayatını kaybeden tüm gençlerin intikamını alacağız. Hamas’ın tüm mevzilerini hedef alacağız. Gazze’yi ıssız bir adaya çevireceğiz. Gazzeli vatandaşlara söylüyorum. Artık gitmelisiniz. Şeridin her köşesini hedef alacağız” demişti.

09.45 | Gazze’de ölenlerin sayısı 436’ya yükseldi. 

Filistinli sağlık yetkililerinin son açıklamasına göre, İsrail’in saldırıları sonrası Gazze’de ölenlerin sayısı 91’i çocuk, 61’i kadın olmak üzere 436’ya yükseldi, 2 bin 271 kişi ise yaralandı.

09.30 | Müzik festivalinde yüzlerce kişi öldü.

İsrail kurtarma servisi Zaka, tekno müzik festivalinde Pazar gününe kadar yaklaşık 260 ceset çıkarıldığını açıkladı. Bu sayının artması bekleniyor. Birçok kişinin yakındaki meyve bahçelerinde saklandığı ya da kaçarken vurulduğu tahmin ediliyor. 

09.15 | Ölen İsrail askerlerinin sayısı yükseldi.

IDF, Hamas ile yaşanan çatışmalarda ölen İsrail askeri sayısının 73’e yükseldiğini açıkladı.

08.14 | IDF: İsrail’in içinde Hamas militanlarıyla çatışmalar devam ediyor.

IDF, İsrail güçlerinin İsrail kontrolündeki “7 veya 8 noktada” Hamas’la çatışmaya devam ettiğini bildirdi.

07.57 | Polonya, vatandaşlarını İsrail’den tahliye etmeye başladı.

BBC’nin aktardığına göre Polonya Hava Kuvvetleri’nin İsrail’den ilk tahliye uçuşu yapıldı. Pazartesi sabahı yaklaşık 120 Polonya vatandaşı, İsrail’den Varşova’ya uçtu.

07.12 | Ordu: İsrail’de ölü sayısının tırmanması bekleniyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), hastanelerde çok sayıda yaralı insan olduğunu ve bu yüzden ölü sayısının artmaya devam edeceğini belirtti

Saldırıların sebep olduğu yıkımı ABD’nin hedef alındığı Pearl Harbor ve 11 Eylül saldırılarının “karışımına” benzeten IDF Sözcüsü, “Hiç tek bir olayda bu kadar İsrail vatandaşı öldürülmemişti” dedi.

06.27 | İran, Hamas saldırılarına direkt dahiliyeti olduğu iddialarını reddetti.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nden bir sözcü, Tahran’ın saldırıları desteklediğini ancak onları yönetmediğini söyledi. 

“Filistin direnişi tarafından verilen kararlar otonomdur ve amasız fakatsız Filistin halkının çıkarlarını savunur” diyen Sözcü, “Filistin’in verdiği karşılığın bir parçası değiliz. Bu karar sadece Filistin tarafından alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

05.05 | İsrail, Hamas’ın “altyapısını” hedef aldığını söylüyor. 

İsrail, Hamas’ın önemli altyapılarını hedef alan bir dizi hava saldırısı yaptığını bildirdi. Hedef alınanlar arasında Hamas’ın “operasyonel varlık” olarak kullandığı iddia edilen Cibaliye’de bir cami de olduğu ifade edildi.

04.31 | Gazze’nin son güç kaynağının yakıtı günler içinde bitebilir.

İsrail’in Gazze’ye elektrik akışını kesmesinin ardından Gazze Şeridi’nde mevcut olarak çalışan tek bir elektrik santrali var. BM, bu santraldeki yakıtın günler içinde bitebileceğini söyledi. Bu durumda Gazze Şeridi’ndeki 2.3 milyon insan elektriksiz kalacak. 

03.37 | Gazze’de 123 binden fazla Filistinli yerinden oldu.

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Gazze’ye yaptığı hava saldırılarının 123 bin kişiyi yerinden ettiğini ve 74 bin kişinin okullara sığındığını söyledi. 

03.25 | Petrol fiyatları fırladı. 

Hamas’ın İsrail’e sürpriz hafta sonu saldırısının Orta Doğu’da istikrarı tehdit ettiği endişelerinin ardından petrol fiyatları yüzde 4’ten fazla yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x